Treść strony
Bank Spółdzielczy w Bielsku Podlaskim powstał tuż po zakończeniu II wojny światowej. Z inicjatywy bielskowego przedstawicielstwa utworzonego w Lublinie Związku Rewizyjnego Spółdzielni Rzeczpospolitej. W lipcu 1945 roku podjęto starania utworzenia w Bielsku instytucji finansowej z udziałem miejscowych rolników, rzemieślników i przedstawicieli inteligencji. Dnia 25 lipca doszło do zwołania Zgromadzenia Założycielskiego Banku Spółdzielczego w Bielsku Podlaskim. Zebranie określiło firmę – Bank Spółdzielczy, wysokość udziałów oraz teren działania – powiat Bielsk Podlaski.
Początki działalności Banku to udzielanie rolnikom najczęściej krótkoterminowych pożyczek na zakup ziarna, sadzeniaków, pasz, drobnego sprzętu rolniczego, inwentarza żywego oraz na drobne remonty. Funkcją Banku było zaspokajanie podstawowych potrzeb gospodarczych naszego rolnictwa, oraz próba zorganizowania rolników w naszej spółdzielni bankowej. Przedsięwzięcie to z powodzeniem powiodło się ku pożytkowi następnych zrzeszających się rolników, a później także i rzemieślników.
Rozwój Banku Spółdzielczego w Bielsku Podlaskim – to sukcesywne pomnażanie jego spółdzielczego, prywatnego majątku, jak również różnorodność funkcji, jakie przyszło mu pełnić w całym okresie działalności. Po długim okresie bytowania w różnych lokalach (przy ulicach: Mickiewicza, Kazimierzowskiej, Traugutta, 1-go Maja) w 1968 było już stać naszych spółdzielców na podjęcie wysiłku wybudowania własnej siedziby. Budynek wzniesiono w dzisiejszym miejscu u zbiegu ulic 3-go Maja i Żeromskiego, z dużym udziałem pracy fizycznej i osobiście zaangażowanych członków.
W latach 70-tych minionego wieku powierzono Bankowi ewidencję sprzedaży płodów rolnych do celów emerytalnych oraz sprzedaż gruntów Państwowego Funduszu Ziemi. Nastąpił też istotny przełom w zakresie świadczonych przez Bank usług bankowych. Po likwidacji Państwowego Banku Rolnego w Bielsku Podlaskim, Bank przejął administrowanie i udzielanie nowych kredytów inwestycyjnych na rzecz rolnictwa i rzemiosła – w tym także kredytów na budownictwo mieszkaniowe.
Rozbudowa budynku stała się więc z czasem koniecznością. Dzięki staraniom ówczesnego dyrektora, a później członka Zarządu Pana Piotra Ostaszewskiego – rozbudowę sfinalizowano w 1980 roku.
W okresie transformacji, po 1989 roku, polskie banki spółdzielcze jak też i nasz Bank, okazały się niezawodnym partnerem w realizacji wielu zadań określonych polityką Państwa w zakresie rozwoju rolnictwa i przetwórstwa rolnego, małych i średnich przedsiębiorstw.
Śmiało można powiedzieć, że obecnie Bank jest wspólnym dziełem członków Banku i jego załogi zarówno w sensie ekonomicznym, jak i materialnym.
Liczącym się atutem w naszej działalności i w dalszym rozwoju Banku, jest zrzeszenie się z najliczniejszą grupą banków spółdzielczych w Polsce - z Bankiem Polskiej Spółdzielczości S.A. w Warszawie. Zrzeszenie skupia 347 banków spółdzielczych, a Bank BPS jako spółka jest największym spośród Banków Zrzeszających bankiem. Jako Bank korzystamy z efektów zrzeszenia i liczymy na dalsze efekty dynamicznie rozwijającej się współpracy. Tak silne zrzeszenie stanowi przede wszystkim o bezpieczeństwie zgromadzonych środków i komforcie depozytariuszy.
Istotnym wydarzeniem w historii Banku była przebudowa budynku Centrali Banku przy ul. 3- go Maja i Żeromskiego w Bielsku Podlaskim. Wniosek o przebudowę i rozbudowę Banku złożono w marcu 2012 roku. W 1,5 rocznym okresie przeprowadzono modernizację dachu i elewacji, zmieniono układ wejścia do budynku i wyposażono w dźwig dla osób niepełnosprawnych, a na parterze budynku pojawiła się toaleta ogólnie dostępna dla naszych klientów. Dobudowano także pomieszczenia archiwalne, salę konferencyjną oraz agregatorownię umożliwiającą nieprzerwaną pracę Banku przez wiele dni. Wymieniono także okna i kraty na nowocześniejsze i bezpieczniejsze, a od ulicy Żeromskiego przebudowano posesję tak, aby powstał wygodny parking dla naszych klientów.
W grudniu 2015 roku Bank przystąpił do Spółdzielni Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS. Zawarte przez biorące udział w tym przedsięwzięciu banki spółdzielcze i Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. porozumienie o gwarancjach płynności i wypłacalności podnosi bezpieczeństwo prowadzenia działalności poszczególnych banków. Wpłaty uczestników do Systemu Ochrony Instytucjonalnej (IPS) są przeznaczane na budowę systemu wsparcia płynności i wypłacalności w sektorze bankowości spółdzielczej, co w efekcie umocnią stabilność finansową banków spółdzielczych (instytucje te stały się jeszcze bezpieczniejsze i bardziej nowoczesne). Podjęte działania wpisują się w proces wprowadzania nowych rozwiązań regulacyjnych, których celem jest zapewnienie stabilności sektora finansowego w Polsce i w Europie.